×
خانه » بلاگ » مقدمه‌ای کوتاه بر مبانی فارکس
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

مقدمه‌ای کوتاه بر مبانی فارکس

یادگیری فارکس
اگر جزو معامله‌کنندگان تازه‌کار هستید می‌توانید با استفاده از تعاریف و مثال‌های زیر با قواعد و دستورالعمل‌های بازار فارکس آشنا شوید. این مطلب خلاصه‌ای کوتاه برای تقویت دانش فعلی شما است.

ابزار مالی

این ابزار شامل جفت ارزها (فارکس)، قرارداد برای تفاوت (CFD)، کالاها و فلزات لحظه‌ای است. همه ابزارها ذاتاً پیچیده و وابسته به حدس و گمان هستند؛ به همین دلیل لازم است معامله‌کنندگان با ریسک‌ ناشی از آن آشنا باشند.

لوریج و مارجین

لوریج یا ضریب اهرمی از سوی کارگزاران برای به حداکثر رساندن قدرت خرید معامله‌کنندگان ارائه می‌شود؛ لوریج به معامله‌کنندگان اجازه می‌دهد وجهی اندک واریز کنند و حجم معاملات بزرگ‌تری داشته باشند. لوریج به صورت نسبت بیان می‌شود بنابراین اگر به عنوان مثال لوریج برابر با ۱:۱۰۰ باشد، قدرت خرید معامله‌کننده ۱۰۰ برابر بیشتر خواهد شد. لوریج یا سود معامله را به حداکثر می‌رساند یا زیان آن را.

مارجین: از آن جایی که معامله‌کننده (به دلیل وجود لوریج) اجازه دارد از سرمایه‌ای بیشتر از مقداری که واریز می‌کند استفاده کند، جهت حفظ جایگاه باز لازم است مقدار وجهی معین در حساب شما باقی بماند.

مارجین (حاشیه) و لوریجی که می‌توانید در بروکر خود داشته باشید به دانش و تجربه شما بستگی دارد.

با استفاده از ماشین حساب مارجین می‌توانید مارجین خود را به تناسب لوریج خود محاسبه کنید.

تحلیل بنیادین و فنی

«تحلیل بنیادی» یعنی بررسی عوامل مرتبط با ریسک مانند نیروهای اقتصادی، سیاسی و محیطی که موجب بالا یا پایین رفتن قیمت یا حرکت افقی آن می‌شوند.

«تحلیل فنی» یعنی بررسی قیمت‌ها به منظور تشخیص جهت حرکت بازار. اصول تحلیل فنی عبارتند از:

تمامی بخش‌های بنیادی شناخته‌شده در نمودارهای قیمت منعکس شده است.
قیمت‌ها طبق الگوهایی حرکت می‌کنند که به آنها روند گفته می‌شود.
انتظار می‌رود که الگوهای قیمتی که در گذشته به خوبی عمل کرده‌ در آینده نیز عملکرد خوبی داشته باشند.
مدیریت ریسک

معاملات با ریسک‌های خاصی همراه است. وقتی بین شما و شخص یا موسسه‌ای قرارداد مالی ‌وجود داشته باشد، ریسک ذاتی مربوط به آن شخص یا موسسه «ریسک طرف مقابل» نامیده می‌شود. ریسک طرف مقابل یعنی احتمال عدم پایبندی یکی از اعضای قرارداد به تعهداتی که به موجب قرارداد برای وی در نظر گرفته شده است.

از انواع دیگر ریسک می‌توان به ریسک ناشی از «نیروهای بازار» اشاره کرد. این نیروها را عوامل اقتصادی تاثیرگذار بر قیمت ابزار مالی موردنظر تعیین می‌کنند. به عنوان مثال، اگر معتقد باشید که ارزش ارز پایه شما نسبت به ارز مظنه بالا خواهد رفت، ولی آشفتگی‌های سیاسی غیرمنتظره موجب افت ارز پایه شود، ریسک زیان برای شما وجود خواهد داشت.

درخواست مارجین – سیگنالی از سوی کارگزار است که نشان می‌دهد حساب شما از نظر درصد از مارجین موردنیاز فراتر رفته است. به عبارت دیگر، در حساب شما سرمایه متغیر کافی برای حفظ جایگاه‌های باز شما وجود ندارد.

کسب سود – حد قیمتی است که در پلتفرم معاملاتی خود تعیین می‌کنید و موجب بسته شدن جایگاه به محض تحقق یافتن سود بالقوه خواهد شد. مثال: اگر ۱۰۰۰ یورو با نرخ تبدیل ۱٫۲۰۰۰۰ یورو در ازای هر دلار آمریکا بخرید، این مقدار برابر با ۱,۲۰۰ دلار آمریکا خواهد بود (۱۰۰۰X 1.20000)
اگر سفارش کسب سود روی ۱٫۳۰۰۰۰ قرار گرفته باشد و قیمت از ۱٫۲۰۰۰۰ به ۱٫۳۰۰۰۰ افزایش یابد، سفارش کسب سود، جایگاه شما را با سود ۱۰۰ دلار آمریکا خواهد بست.

توقف زیان – حد قیمتی است که در پلتفرم معاملاتی خود تعیین می‌کنید و از سرمایه شما در برابر حرکات قیمت در جهت مخالف محافظت می‌کند. مثال: اگر در حال معامله جفت ارز یورو-دلار آمریکا باشید و حد توقف زیان را روی ۱٫۲۷۰۰۰ قرار دهید، به محض اینکه جفت ارز یورو-دلار آمریکا به زیر ۱٫۲۷۰۰۰ برسد، جایگاه باز شما بسته خواهد شد.

استاپ اوت – یعنی حدی که در آن پلتفرم معاملاتی به صورت خودکار، کم‌سودترین جایگاه‌های شما را خواهد بست تا از این طریق هنگام حرکت قیمت در جهت مخالف، جلوی ضرر بیشتر گرفته شود.

سالار جدید

مدیر و موسس آکادمی پاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *